Zelení: Proti nelegálnímu obchodu se štěňaty musí vláda postupovat mnohem razantněji

Zelení vyzývají vládu, aby zakročila mnohem razantněji proti obchodníkům, kteří množí psy a nelegálně obchodují se štěňaty. Česko se stalo centrem množírenského byznysu, jehož průvodním jevem je ohromné týrání zvířat. V takzvaných množírnách feny rodí až do úplného vyčerpání, štěňata jim odebírají v nejútlejším věku, zvířata jsou zesláblá a pohublá, trpí genetickými vadami, fyzickými a psychickými potížemi a mnoho z nich po několika týdnech či měsících v otřesných podmínkách umírá. Tomu je třeba ihned zabránit.

Poslanecká sněmovna bude projednávat novelu veterinárního zákona, která rozšiřuje registrační povinnost i na chovatele psů bez živnostenského oprávnění. Každý, kdo bude chovat víc než pět fenek, bude mít povinnost to nahlásit veterinární správě. Podle zelených je tato novela z dílny ministerstva zemědělství nedostatečná. Registrační povinnost je nevymahatelná, množitelé ji budou ignorovat dál a mnohamilionový byznys se štěňaty bude nerušeně pokračovat. Strana zelených proto požaduje, aby stát určil zákonné podmínky pro vznik chovů a jasná pravidla jejich fungování. Je také třeba změnit fungování Státní veterinární správy.

Problém je, že kontroly veterinární správy se při podezření z týrání hlásí majitelům zvířat vždy předem. Obchodník se zvířaty tak má dostatek času na to, dát vše na krátkou dobu do pořádku, nebo se zvířat zbavit. Kontroly se navíc zaměřují pouze na podmínky chovu – zda má zvíře potravu a vodu, zda není podvyživené a zda ho neohrožují ostré předměty. Zdravotní stav, který není znatelný na první pohled, nebo fakt, že feny rodí pořád dokola až do vyčerpání, kontroly nezajímají,“ popisuje situaci odbornice na ochranu zvířat Strany zelených Tatiana Konrádová.  

“Je to velký byznys,který je nelegální, a proto ho doprovází i velké týrání zvířat. Vláda se přitom příliš nesnaží, aby tomu zabránila. Jistě, je potřeba přijmout opatření na celoevropské úrovni, ale leccos se dá udělat hned teď. Je třeba zásadním způsobem zpřísnit tresty za prokázané utrpení zvířat. Česká legislativa také musí znát pojem množírna a stát musí důsledně tuto činnost postihovat. Kontroly Státní veterinární správy mají být časté, plošné a hlavně předem neohlášené,” konstatoval předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

 

Share Button