Zelení: Česko by nemělo povolit Vorotnikovovo vydání do Ruska

V Česku se rozhoduje o vydání ruského umělce Olega Vorotnikova do vlasti, kde ho čeká soudní proces. Vorotnikov je členem disidentské výtvarné skupiny Vojna, která svými akcemi v Rusku zesměšňovala Vladimira Putina a zpochybňovala tamní politický systém. V Rusku by ho čekal patrně stejný proces, jaký stihl členky skupiny Pussy Riot. Ty byly roku 2012 za performanci v pravoslavném kostele odsouzeny ke dvěma letům vězení.

“Cítí-li se politika ohrožena uměním natolik, že chce umělce postihovat tresty či zákazy, vypovídá to víc o kvalitě politiky než té tvorby. Ať máme na Vorotnikovovu tvorbu jakékoli názory, chceme hájit právo na jeho svobodné vyjádření. Konečné rozhodnutí o jeho vydání bude mít v rukou ministr Pelikán. Žádáme, aby jeho vydání do Ruska nepovolil,” uvedl předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

“Nezapomínejme, že sami máme s politicky motivovaným pronásledováním umělců vlastní zkušenosti. Vždyť právě uplynulo 40 let od doby, kde se konal proces se členy skupiny The Plastic People of the Universe. Tím spíše se naše země musí stavět na obranu svobodného projevu umělců i dalších lidí,” dodal místopředseda SZ Petr Kutílek.

Share Button