Stanovisko SZ k výsledkům prezidentských voleb v USA

Vítězem amerických prezidentských voleb se stal republikánský kandidát Donald Trump. Ačkoli zřejmě získal méně hlasů Američanů a Američanek než demokratka Hillary Clinton, vzhledem k americkému volebnímu systému ji porazil. Demokratická kandidátka totiž nedokázala získat podporu v klíčových státech jako Florida, Pensylvánie či Michigan.

Stranu zelených znepokojují výroky Trumpa směrem k politice EU – mj. podpora Brexitu či restriktivních migračních opatření, diskriminace menšin, stejně jako kritika omezování držení zbraní. Jako zvláště nebezpečné považuje jeho dlouhodobé zpochybňování klimatických změn a oznámení o tom, že USA vypoví pařížskou klimatickou dohodu a ukončí spojenou finanční podporu doma i v OSN. V oblasti bezpečnosti Trump otevřeně zpochybňuje americké závazky vůči NATO a nebrání se myšlence šíření jaderných zbraní. Takové postoje podkopávají základní pilíře mezinárodní spolupráce a stability. V ekonomických otázkách Donald Trump sice kritizuje bilaterální dohody o volném obchodu, které by však místo multilateralismu nahradil protekcionistickou zahraničně – obchodní politikou.

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem uvedl: “Vítězství Trumpa je zoufalý pokus o návrat nadvlády bílého muže ve světě, který již bílým mužům nepatří. Je to dávno úplně stejně i svět bílých žen a také svět mužů a žen jiné pleti, jiných vyznání, jiných kultur. Trump svůj svět včerejška, s jehož hluboce minulým programem kandidoval, nedokáže vrátit. Hrozí, že se jeho éra v USA bude vyznačovat nárůstem nerovností, etnickou i kulturní polarizací, silovými řešeními, nárůstem nesnášenlivosti a posléze nepokojů. Jelikož jsou však USA světová velmoc, přenesou se tyto projevy pravděpodobně i do dalších částí západního světa, na prvním místě do Evropy. Pořádky současného světa, na nějž jsme zvyklí, jsou pro většinu obyvatel planety nespravedlivé a ponižující – a Trump je chce s pomocí falešných slibů upadající střední vrstvě v USA obnovit a uchovat silou.

Ve skutečnosti však jeho politický program obnovené nadvlády řešení nepředstavuje. Svět jako jeden svět je možné sjednocovat pouze spoluprací, snášenlivostí, přiznáním rovnocennosti a respektem k odlišnostem. A to jednak kvůli těmto hodnotám mírové spolupráce samým. Jednak kvůli ohrožením, jimž čelíme všichni společně, jako je klimatická změna. A jednak prostě i proto, že narůstající ekonomická síla různých částí světa, jejich politická emancipace a v jejím rámci i narůstající rozsah společenských svobod i svobod jednotlivců po celém světě již žádnou novou nadvládu jedné části světa nad jeho zbytkem nepřipustí. Pokud si to Trump neuvědomí včas, může zavést svět na pokraj světového konfliktu. Tomu musíme a budeme čelit všemi prostředky, právě proto, že jsou USA našimi spojenci.”

Share Button