Matěj Stropnický v ČT: Prezident by neměl v lidech podněcovat strach a nenávist

Populismus není nutně sprosté slovo, prezident by však neměl podněcovat v lidech strach, závist a nenávist. V České televizi v pořadu Události, komentáře to řekl předseda Strany zelených Matěj Stropnický s tím, že právě toto vyvolávání strachu a vezení se na vlně nenávisti se  podařilo v rakouských prezidentských volbách porazit. Poznamenal ale také, že český prezident Miloš Zeman právě tyto negativní emoce v tuzemské společnosti aktivně podněcuje.

Novým rakouským prezidentem bude expředseda Zelených Alexander Van der Bellen, který v napínavém finiši předstihl krajně pravicového kandidáta Norberta Hofera.

“Ano, já jsem samozřejmě velmi rád a všichni zelení jsou rádi, že vyhrál bývalý předseda strany Zelených, a možná ještě důležitější než to, že je to kandidát strany Zelených, je ovšem to, co bylo poraženo. Poraženo bylo vyvolávání strachu, vezení se na vlnách nenávisti, poraženy byly předsudky, aspoň v osobě kandidáta, který soustavně přihnojoval všechny tyhle aspekty, které jsem jmenoval. To neznamená, že ty strachy zmizely tím, že ten kandidát byl poražen. A teď bude na prezidentovi novém, tedy Alexanderu Van der Bellenovi, aby se pokusil společnost znovu sjednotit. K rozdělení společnosti přispěly ty volby,” uvedl v ČT Stropnický.

Podívejte se na celý pořad.

 

Share Button